Poprvé ve školce

Před nástupem dítěte si pohovořte s vyučující učitelkou o způsobu adaptace na prostředí školy. Naše mateřská škola umožňuje nově zapsaným dětem využít adaptační program v době prázdninového provozu. Vždy poslední týden v srpnu mají tyto děti možnost postupně si na nové prostředí zvykat - přicházet i zůstávat s rodiči po kratší či delší dobu podle potřeby dítěte. Společně s rodiči se seznamovat s režimem i atmosférou naší školky. V tuto dobu je nižší docházka dětí a učitelky se mohou dětem věnovat a procházet s nimi pomaloučku každý krok na cestě k osamostatnění, aby pro ně přechod z rodiny do nového a cizího prostředí nebyl zbytečně zatěžující.

Co dát dítěti do školky?

Do třídy:

• Uzavřené přezůvky.
  • Pohodlné oblečení (ponožky a tepláčky s tričkem, nebo punčocháče a zástěrku, sukýnku…)
  • Pyžamko
  • Papírové kapesníky, kartáček na zuby, pastu na zuby, umělohmotný hrníček s uchem na pitný režim, vlhčené ubrousky na intimní hygienu těm nejmenším dětem.

Pro pobyt venku:

• Starší oblečení na vycházky (dle aktuálního počasí).
  • Doporučujeme i starší obuv, aby se děti nebály, že si je ušpiní, nebo zničí.

Do šatny:

•  Náhradní oblečení pro případ nehody (tričko, tepláčky, ponožky, spodní prádlo).

Prosíme rodiče, aby bylo vše podepsané.

Jak dítěti pomoci ?

Začátek docházky do školky je pro děti a jejich rodiče velkou změnou v dosavadním životě. Tato změna s sebou přináší spoustu nových pocitů a zážitků, se kterými se musí malý školáček i jeho rodiče vyrovnat:

• vstup do neznámé budovy a do třídy s jejím vybavením a hračkami
  • vstup mezi cizí děti a dospělé
  • přizpůsobení se dosud nezvyklému režimu a požadavkům
  • komunikace s "novou autoritou" - paní učitelkou
  • odloučení od rodičů

Buďte dítěti oporou a poskytněte mu pocit bezpečí.

Pokud o to dítě stojí, zůstávejte s ním po určitou dobu v prvních dnech ve školce

Přibalte mu mazlíčka na spaní.

Dovolte dítěti, aby si vzalo do školky svého oblíbeného plyšáčka. Jiné osobní potřeby a hračky z domova si děti nosí do MŠ po domluvě rodičů s učitelkami. Jedná se o hračky, ke kterým mají citové pouto a často jim výrazně pomáhají urychlit adaptaci na nové prostředí.

Používejte stejné rituály

Voďte dítě do školky vždy ve stejný čas a vyzvedávejte je pokud možno ve stejnou hodinu. Používejte konkrétní údaje o tom, kdy je vyzvednete - po obědě, po svačině - ne jen obecné jako brzy, za chvíli, po práci apod.

Rozlučte se krátce

Loučení dlouze neprotahujte, někdy totiž loučení představuje větší problém pro rodiče než pro dítě, proto je zbytečně nestresujte.

Buďte citliví a trpěliví

Vyprávějte si o tom, co dítě ve školce dělalo a co nového se naučilo.

Ujistěte dítě, že je do školky neodkládáte

Vysvětlete mu, že je máte rádi a že nechodí do školky proto, že na ně nemáte čas nebo že s ním nechcete být doma. Každý má svět povinností - vy práci, vaše dítě školku

Komunikujte s učitelkou

Možná se dozvíte, že když ze školky po nervy drásající scéně odejdete, vaše plačící dítě se rázem uklidní a jde si spokojeně hrát

Potomka za zvládnutý pobyt ve školce pochvalte a pozitivně ho motivujte

Neříkejte doma dítěti, že chápete, jaké to muselo být strašné, vydržet takovou dobu bez maminky. Naopak vyzdvihněte jeho pěkné zážitky, zahrajte si s ním hru, kterou se ve školce naučilo.