STÁVKA 27. 11. 2023

Vážení zákonní zástupci,

dovolujeme si Vás informovat, že zaměstnanci naší školy se rozhodli 27. listopadu 2023 připojit k jednodenní výstražné stávce. V tento den dojde k přerušení provozu všech našich zařízení - ZŠ, MŠ, ŠD, ŠJ.

Důvodem stávky je snaha upozornit na zásahy ministerstva školství a zabránit tak dalšímu snižování výdajů na školství, které by bezeporu negativně ovlivnilo kvalitu vzdělávání. Nedostatek finančních prostředků ve školách by způsobil výrazný pokles počtu hodin věnovaných výuce, omezení možnosti školy dělit třídy na skupiny, ve kterých je vzdělávání efektivnější, vedl by ke zvyšování počtu žáků ve třídách, omezování volitelných předmětů, ohrožení existence malotřídek.

První zásah se týká snížení maximálního počtu hodin výuky financovaného ze státního rozpočtu. V návrhu nařízení vlády se snižuje PHmax – což je týdenní počet odučených hodin, který je odvozen od počtu žáků školy. Z tohoto důvodu by v budoucnu i u nás mohlo dojít ke slučování tříd, které jsou nyní paralelní, případně se výše uvedené snížení může promítnout v počtu dělených hodin, v přípravě na přijímací zkoušky apod.

Druhý zásah se týká snížení finančního balíku pro nepedagogické zaměstnance o 2 %. V současné době je u mnoha našich nepedagogických pracovníků tabulkové zařazení podle katalogu prací pod výší minimální mzdy. Je ostudné, že pracovníci, kteří denně připravují pestrou stravu, vytvářejí bezpečné prostředí, podílejí se na ekonomickém a personálním chodu škol, starají se o čistotu ve škole, jsou takto špatně ohodnoceni. Pokud dojde ke snížení platových prostředků směřovaných ze státního rozpočtu do škol pro tyto pracovníky, budou muset ředitelé škol chybějící prostředky ubírat z platových prostředků určených pro pedagogy.

Třetí zásah se týká snížení počtu nepedagogických pracovníků. Počet nepedagogických pracovníků se řídí průměrným počtem žáků ve třídách nebo počtem strávníků. Návrh ministerstva říká, že některé pozice budou automaticky zrušeny. Tím může dojít k ohrožení organizačního zajištění chodu školy v některých oblastech – školní stravování, úklid apod. Pokud v této souvislosti naši školu zasáhne plánované snižovaní počtu nepedagogických zaměstnanců, nejsme pak již schopni zajistit úklid či přípravu stravy v aktuálním rozsahu či kvalitě. Již nyní nám musí finančně vypomáhat zřizovatel, obec Všechovice.

Čtvrtým zásahem je plánovaná parametrizace asistentů pedagogů v regionálním školství. Aktuálně se počet asistentů pedagogů odvíjí od počtu žáků s jejich potřebou, o čemž rozhodují pedagogicko-psychologické poradny. Znění nového návrhu však nastavuje počet asistentů dle průměrného počtu žáků ve škole s minimálním ohledem na skutečný počet dětí, které asistenta potřebují. Asistenty tak dostanou školy, které je doposud neměly, protože je nepotřebovaly a naopak školy, které asistenty  využívají a snaží se pomáhat i dětem s různými specifickými potřebami, o ně částečně přijdou, včetně naší školy.

V naší škole se vždy snažíme o zajištění kvalitního vzdělávání a zázemí s co nejkomfortnějším servisem pro žáky, rodiče i zaměstnance. Bohužel kroky, které nynější vláda ČR chystá, jsou pro nás zcela nepřijatelné.

Za kolektiv zaměstnanců ZŠ a MŠ Všechovice

Mgr. Daniel Navrátil ředitel školy